Cudowny obraz w Newbridge.

W niedzielę 26 kwietnia 2009 o godzinie 14.00 w kościele św. Conletha w Newbridge kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej umieszczona została w małej kaplicy w tylnej części kościoła parafialnego. Dzięki temu Polacy mogą poczuć się jeszcze bardziej jak w domu mając koło siebie wizerunek tak silnie związany zarówno religijnie jak też historycznie z ich krajem. - Wiele osób wcześniej zabiegało o umieszczenie kopii Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, Królowej Polski w kościele parafialnym w Newbridge, zawsze jednak coś stawało na przeszkodzie do zrealizowania celu - mówi ks. Tadeusz Durajczyk. Tym razem się udało, również dzięki poparciu ze strony proboszcza ks. Joe McDermott, kilku rodzin oraz wiernych uczęszczających na Msze św. - dodaje. - Trudno powiedzieć jak obecność wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej wpłynie na obecność Polaków na Mszy św.- mówi Michał z Newbridge. -Myślę, że zachęci to wielu do odwiedzenia kościoła i do modlitwy. W kaplicy obok Obrazu Matki Boskiej pojawi się także obraz Miłosierdzia Bożego i Ojca Pio, do którego wielu Irlandczyków i Polaków ucieka się z wszelkimi prośbami. Myślę, że możliwość modlitwy i zanoszenia próśb przed Obraz, który tak mocno wpisany jest w naszą historię może pomóc osobom, które są zagubione i stęsknione za swoim domem rodzinnym - dodaje.

- Większość Polaków wierzy, że nasz naród otoczony jest opieką Matki Boskiej. Kult maryjny, zapoczątkowany już z chwilą chrztu Polski w 966 roku, stopniowo stał się nieodłącznym elementem polskiej tradycji. Stare kroniki odnotowują objawienia i łaski - najczęściej cudowne uzdrowienia, jakich doznawali wierni za sprawą Matki Boskiej. Za sprawą tego Obrazu Częstochowa stała się największym i najsławniejszym ośrodkiem polskiego życia religijnego. Obraz został umieszczony w kaplicy Bazyliki Jasnogórskiej, która od tej pory stanowi najświętsze polskie sanktuarium, serce kultu maryjnego w Polsce. Wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski otoczony jest niezwykłą czcią. Obraz Jasnogórski odegrał wielką rolę w polskiej historii. Dlatego dla nas Polaków obecność kopii Obrazu Jasnogórskiego na emigracji, w kraju, w którym z różnych przyczyn przyszło nam żyć jest niezwykle ważne - mówi Dorota z Kildare. - Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej jest naszym symbolem duchowym - mówi ks. Durajczyk. - Łączył i dalej łączy rodaków rozsianych po całym świecie, również tych niewierzących. Jestem pewien, że obecność Jasnogórskiego Obrazu w Irlandii - kraju, w którym żyjemy i któremu tak wiele zawdzięczamy, spotęguje w nas chęć powierzenia Bogu wszystkich spraw, tych naszych i również tego kraju, przez Naszą Matkę, obecną wśród nas w tym Obrazie - dodaje.